اندیشه مغان
 

استان اردبیل به برکت وجود سبلان ، این کوه افسانه ای و غریب و با داشتن دشت های حاصلخیز کشاورزی و وجود ذخایر عظیم آب و خاک و گیاه ، منابع با ارزش معدنی ، وجود ظرفیت های عظیم توریستی و اکوتوریستی ، دسترسی آسان به منابع انرژی سهل الوصول و پاک و پتانسیل های عظیم انسانی که متاسفانه به دلیل حاکمیت افراد تنگ نظر مغفول مانده است ، به یکی از استان های مهم با پتانسیل های بالقوه عظیم در سطح کشور و حتی در سطح خاورمیانه می باشد ، به برکت وجود سبلان سربلند بیش از ۲۰ آب گرم و معدنی جوشان در دامنه این کوه جریان دارد ، منبع الهی و خدادادی که حتی ثروتمند ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان نیز قادر به تولید و ایجاد یکی از این آب های گرم و معدنی نیستند و این برکت و لطف الهی است که خداوند به این سرزمین افسانه ای ارزانی داشته است ، به برکت وجود سبلان ، پاک ترین ، غنی ترین و سهل الوصول ترین منبع انرژی که مهمترین مولفه در ایجاد ثروت و سرمایه می باشد با عنوان ژئوترمال و یا همان انرژی زمین گرمایی با ظرفیت های مازاد بر نیاز انرژی استان در این منطقه نهفته است . به برکت وجود این اسطوره عظیم، بیش از ۳۰۰۰ گونه ازگیاهان دارویی و صنعتی در دامنه زیبای سبلان تنوع دارد و می تواند این استان را به عنوان یکی از قطب های مهم تولید و پرورش گیاهان دارویی و صنعتی تبدیل نماید ، به برکت سبلان ، آب های زلال و پاک و سرشار از نعمت و برکت در دشت های این سرزمین ساری و جاریست ، به برکت وجود منابع با ارزشمند آب و خاک در دشت حاصلخیز و پربرکت مغان ، این منطقه به یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامپروری در سطح خاورمیانه مطرح گردیده است ، وجود اراضی یکپارچه و مکانیزه ، دشت های حاصلخیز ، باغات صنعتی ۳۰۰۰ هکتاری با زیرساخت های آبیاری تحت فشار ، تنوع تولید محصولات کشاورزی و باغی ، ارتباط با دریا ، جنگل و دشت وسیع و همه و همه نعمت های خدادادی بیکرانی ست که خداوند در این منطقه به وفور ارزانی داشته است . وجود شهر توریستی سرعین که در حال تبدیل شدن به یکی از شهرهای توریستی جهان است ، گردنه زیباو شگفت انگیز حیران ، منابع جنگلی و مرتعی عظیم ، معادن با ارزش خلخال و سبلان ، همجواری با کشورهای همسایه و مهمتر از همه اقلیم چهار فصلی حاکم بر استان از ویژگی های مهم و بارزی است که می تواند آینده بسیار روشن و درخشانی را در مسیر توسعه و اعتلای استان نوید دهد . البته سخن گفتن از ظرفیت ها و استعدادهای این منطقه به مردم ، به مثابه زیره به کرمان بردن است و مردم ما به نیکی از مسائل و مشکلات استان و ظرفیت های بالقوه آن آگاهی و آشنایی کامل دارند  .

مشاورین و مهندسین شرکت ست ایران که مسئولیت مطالعه آمایش سرزمین یعنی مطالعه توان اکولوژیکی مناطق مختلف ایران را در سی یا چهل سال پیش بر عهده داشتند ، توان اکولوژیکی و پتانسیل های مناطق مختلف ایران را خیلی دقیق و با نگاهی کارشناسانه بررسی کرده و آن را در قالب یک طرح مدون ارائه نموده اند که متاسفانه این طرح در سازمان برنامه و بودجه معطل ، غبار فراموشی خورده است  . مهندسین ست ایران توان بالقوه منطقه آذربایجان را در توسعه توریسم و کشاورزی خلاصه کرده و متناسب با آن برنامه های راهبردی و کاربردی در بخش های مختلف ترسیم نموده اند و ای کاش مسئولین ما نیم نگاهی به طرح های پیشنهادی ست ایران داشتند تا لااقل جهت گیری در دیدگاه در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه برای آنان متصور و از ظرفیت های منطقه آشنایی نسبی به دست می آوردند ، جهت گیری های توسعه در استان ما باید و باید در مسیر توسعه صنعت گردشگری و کشاورزی باشد و لاغیر و این یک الزام و تکلیف در شرایط کنونی ست و تغییر جهت ، خیانت به آرمان های مردم این منطقه است چه آگاهانه باشد و چه ناآگاهانه و برنامه های تفصیلی و طرح های توسعه استان بایستی متناسب و همسو با صنعت توریسم و کشاورزی تدوین و اجرایی گردد ، شبکه ها و زیرساخت های حمل و نقل ،  راه ها، زیرساخت های شهری و همه و همه باید در مسیر جهت گیری صنعت توریسم و کشاورزی قرار بگیرند و در این مسیر است که در صورت تحقق آن صنایع مادر نیز خودبه خود و متناسب با آن در منطقه استقرار خواهد یافت و توجیه اقتصادی طرح ها به معنای عام و خاص خود معنی و مفهوم خواهند یافت و این مسیر اندیشه ای پاک می خواهد و همتی والا که یقین دارم هر شخص و یا هرتیم که در مدیریت عالی استان قرار خواهد گرفت به اقتضای شرایط کنونی ، واقعیت های موجود را لمس و در این مسیر گام خواهد برداشت .

و اما اگر خلاصه و مختصر بگویم ، برنامه ها و طرح های بزرگ با همت و اندیشه های مردانی بزرگ شکل      می گیرد و لاغیر واگر بخواهیم قویترین طرح های اقتصادی و اجتماعی را با دستان مردانی ضعیف انجام دهیم ، شکست طرح حتمی و قطعیست و شک در آن جز توهم و خیال چیزی بیش نیست و به قول شهریار « بورکو باشا قویان گره ک بورکونه ده بیر یاراشا » .

متاسفانه در استان اردبیل طی ادوار مختلف در دوره سازندگی ، دوره اصلاحات و نیز در دولت عدالت و مهرورزی ، مدیران استانی و در راس آن مدیریت کلان استان به لحاظ اجرایی و پاسخگویی به نیازهای واقعی و شناسایی درست فرصت ها ، نظر مردم استان را اغنا ننموده است ، البته این به معنای نادیده گرفتن تلاش های این عزیزان نبوده و نیست و جای تقدیر و سپاس دارد ، اما عرصه مدیریتی عرصه سرنوشت ملت است . چرا که تصمیم مدیران بر سرنوشت ملت ها تاثیر مستقیم می گذارد . نظر مردم استان این است که در طی این مدت یا جهت گیری های توسعه در مسیر صحیح هدایت نشده و یا اینکه کار به دست کاردانان و اهل فن گمارده نشده است . مدیریت های میانی استان ما و در راس آن مدیریت کلان استان یا فردی باکفایت وغیر بومی بوده که آشنایی کامل با ظرفیت های واقعی استان نداشته و فرصت سوزی باعث عقب ماندگی استان ما از قافله رشد و توسعه در مقایسه با سایر استانهای همتراز گردیده و یا فرد و افرادی بومی بوده اند که شایستگی ها و ویژگی های لازم را برای تصدی مدیریت استانی نداشته اند.

امید می رود در انتخاب مدیران دولت تدبیر و امید شاهد تکرار آزمون و خطا و تجربیات تلخ گذشته نشده  و مدیریت های استانی و محلی با دستان انسان های با تدبیر ، باتقوا ، کاردان و کارشناس و آگاه به مسائل منطقه ای ، استانی ، ملی و بین المللی شکل بگیرد تا شاید گره از کار فرو بسته ما بگشاید و بی تردید گزینه های مطرح برای مدیریت کلان استان این ویژگی ها را داشته و خواهند داشت  .

 جهت معرفی اجمالی این عزیزان ، به ذکر ویژگی های بارز مدیریتی و شخصیتی این دوستان می پردازم  .

آقای حاج علی زین العابدین  :  شخصیت محبوب و دوست داشتنی ، رزمنده ای فداکار که حداقل ۷۹ ماه از عمر و جوانی خود را در رده های بالای فرماندهی در عرصه جنگ و جهاد و دفاع مقدس گذرانده ، علاوه بر لودر و بولدوزر ، چندین تانک جنگی به عنوان غرامت جنگی ماحصل تلاش این عزیز در عرصه دفاع مقدس ، علاوه بر ایثار و جانفشانی ایشان بوده است . کتاب خاطرات جنگ ایشان با شیوه ای متفاوت با عنوان « نیمروی جنگ » در دست چاپ می باشد . او در حال حاضر دانشجوی دکترای اقتصاد بین المللی و شخصیتی به اصطلاح همه فن حریف می باشند . یعنی در عرصه ایثار در حد کمال ، در عرصه سیاست ، مردی کارآزموده که صداقت را با سیاست عجین نموده است ، در عرصه فرهنگ ، نمایشنامه نویس ، بازیگر ، نقاش ، مداح و شاعر اهل بیت و هم ولایتی هایش وی را هنرمند عرصه تئاتر می شناسند . هنرنمایی های ایشان در اجرای هنرمندانه شبیه خوانی در نقش حضرت علی اکبر و حضرت زینب (ص) زبانزد عام و خاص است و کمتر کسی می داند که حاج علی موسیقی را با تمامی دستگاهها و نواهایش می شناسد و خود دستی در موسیقی به عنوان خواننده توانمند دارد و این نشان از ظرفیت های والا و ارزشمند روحانی اوست . در عرصه مدیریتی سابقه معاونت سیاسی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی ، فرمانداری های زنجان و ابهر ، مدیرکل سیاسی و انتظامی استانداری زنجان ، مشاور ارشد شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت سیاسی در وزارت کشور را در کارنامه خود دارد . ایشان به لحاظ شخصیت سیاسی و اجتماعی در سطح ملی شناخته شده و دیدگاههای فکری و مدیریتی ایشان مبتنی بر اصل شایسته سالاری ، استفاده از خرد جمعی ، مجهز به هنراستفاده از فکر و اندیشه مخالف ، اصلاح طلب واقعی و برخلاف نظر یک عده معدود که ایشان را سیاسی محض و به اصطلاح تند می شناسند دارای شخصیتی معتدل ، پای بند به اصول و ارزش ها و به مثابه مثل ترکی که « قورقانین یانانی چئرتدار !!! » بیش از همه به آرمانها و ارزش های نظام ، انقلاب و شهدا پای بند است  و هیچ ادعایی هم ندارند ، شخصیتی با ثبات با دیدگاهی وسیع و با روحیه ای قوی و فردی برنامه محور می باشند که نگاهش با مدیران ملی و وزرای مطرح برای کابینه دولت تدبیر و امید ، افقی  ، دو سویه با ارتباط نزدیک و دوستانه است . قدرت لابی گری  بالا و ارتباط با نمایندگان و چهره های شاخص سیاسی از دیگر ویژگی های ایشان می باشد و در یک کلام ایشان مسائل و مشکلات استان را به مثابه استکان شیشه ای که همه جهات آن قابل رویت است ، می بیند و می شناسد و بر مشکلات و ظرفیت های آن اشرافیت و آگاهی کامل دارد .

آقای حاج اروجعلی محمدی :  شاید کمتر کسی باشد که حاج اروج را به عنوان مدیر بحران نشناسد و شخصیت فراگیر ایشان از وی به عنوان چهره ای کاریزما و محبوب ساخته است  . ممکن است به جهت مسئولیت های ایشان و ضرورت های کاری در عرصه جنگ و جهاد و سازندگی ، دارای تحصیلات آکادمیک نباشد اما ذکاوت ، تیزبینی ، باهوشی ، اشرافیت کامل به مسائل ، مدیریت ذاتی و همه و همه ایشان را در رده مدیران موفق قرار داده و هر جا بحرانی وجود داشته با تدبیر ایشان و با ادبیاتی کاملاً روستایی که همه اش از ته دل برخاسته است بر دل مردم نشسته وامید را در چهره ها نشانده و در حداقل زمان ممکن بر بحران فائق آمده است و این بحران فرقی  نمی کند که بحران اقتصادی بوده ، سیاسی بوده و یا اجتماعی و… . ایشان انقلابی و اطلاح طلب و وفادار به آرمان های نظام و انقلاب می باشند . وی هنوز ۲۲ سال نداشت که فرماندار اردبیل بود و تا آخر در همان سطح ادامه خدمت نموده است ،علاوه بر فرمانداری اردبیل ، فرمانداری خلخال ، مرند ، میانه و کلان شهر تبریز از سوابق اجرایی ایشان می باشد علاوه بر مدیریت در بخش های اقتصادی و ارائه کارنامه قابل قبول ، نجات شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان از بحران های کارگری حاکم به سبب وضعیت نامناسب اقتصادی که اقتصاد و امنیت استان را به مخاطره انداخته بود ، از کارنامه درخشان  ایشان در طول دوره ی مدیریتی حاج اروج بوده است . ایشان ذاتاً آدم مدیر و توانمندی هستند و رئیس جمهور منتخب قطعاً به مشاوره و مدیریت چنین افراد توانمندی در گذر از بحران فعلی نیاز خواهند داشت  .

مهندس اقبال عباسی : شاید اولین تصویری که مردم از مصداق های کابینه و مدیران دولت تدبیر و امید در اذهان دارند انتخاب اکثریت نفرات کابینه از میان شایسته ترین اعضای ستادهای تبلیغاتی است و این یک حق طبیعی هم هست چرا که این افراد اولاً جرات و جسارت بیان عقیده و برنامه های نامزد مورد نظر را در فضای تبلیغاتی با نتیجه غیر قابل پیش بینی داشته اند و ثانیاً همسویی و همگرایی لازم را با منتخب ملت دارند و این افراد لاجرم پاسخگوی مطالبات و انتظارات مردم از دولت و حاکمیت در سطوح پایین جامعه خواهند بود و آقای مهندس اقبال عباسی به سبب مسئولیت ایشان که ریاست ستاد استانی دولت تدبیر و امید در استان را بر عهده داشتند قطعاً و قطعاً مسئولیت کلیدی را نیز در دولت منتخب به جهت پاسخگویی به انتظارات مردم و وعده های داده شده دولت منتخب خواهند داشت و این مسئولیت ممکن است در خود استان باشد و یا استانهای دیگر . ایشان چهره ای اعتدال گرا ، مقید به اصول و ارزش ها و فردی برنامه محور و معتقد به خرد جمعی هستند و در کارنامه مدیریتی خود شهرداری کوثر ، فرمانداری بیله سوار و فرمانداری مشکین شهر را به همراه دارند . به جهت مناصبی که در سطح استان داشته اند از ظرفیت های و پتانسیل های طبیعی و انسانی استان نیز اشرافیت و آگاهی کامل دارند و انتخاب ایشان نیز می تواند علاوه بر قرارگرفتن در خط مقدم پاسخگویی به مطالبات مردم استان کمک شایان توجهی به رشد و توسعه استان داشته باشد .

مهندس ناصر نصیری  :  ایشان مهندس مخابرات ، بومی استان و در حال حاضر در شرکت توسعه زیرساخت های مخابرات مشغول به کار هستند . چهره ای نام آشنا ، مردمی ، معتقد به خرد جمعی ، پای بند به ارزش های انقلاب ، دارای روابط سیاسی و پارلمانی قوی و از فعالان ستاد انتخاباتی دولت تدبیر و امید در سطح ملی بودند . در کارنامه مدیریتی ایشان ریاست مخابرات شهرستان گرمی که خدمات بسیار ارزشمندی را انجام داده اند و یک دوره کسب اعتماد مردم  و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون صنایع و معادن به چشم می خورد . بدون تردید ایشان نیز از استعدادهای بسیار قوی این مرز و بوم  بوده و دولت تدبیر و امید قطعاً به نظرات ، افکار ، ایده ها و برنامه ها و وجود چنین شخصیت های مردمی در جهت پاسخگویی و تحقق شعارها و وعده های دولت  نیاز خواهند داشت  .

به امید سربلندی ایران عزیز

خدایا چنان کن سرانجام کار                                       تو خشنود باشی و ما رستگار


 یادداشت از  اسلام بابایی
[ سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۲ ] [ 14:1 ] [ سید یعثوب حسینی -خبرنگار آزاد صدا و سیما ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

یادداشت...
زبان گویای مردم

اینجانب سید یعثوب حسینی خبرنگار آزاد صدا و سیما ی مرکز ار دبیل در گرمی ‘جهت انتشار و پوشش مناسب و دقیق و به روز اخبار شهرستان و جهت اطلاع رسانی و آگاهی عموم مردم شریف مغان اقدام به انتشار این اخبار در وبلاگ اندیشه مغان میکنم.باشد که مورد لطف و عنایت حضرت حق و شما عزیزان در قالب طرح و ایده و سوژه های مختلف باشیم و پل ارتباطی محکم و قوی ما بین شما و مسئولین باشیم. شما عزیزان می توانید هر روز از رویدادها و اخبار دقیق منطقه با مراجعه به آدرس وبلاگ آگاه شوید و در صورت نیاز جهت پوشش حوادث و رویدادهای مختلف با شماره همراه 09147539297 تماس حاصل نمایید و یا به آدرس yasoobhoseini@yahoo.com ایمیل بزنید.
امکانات وب